Pełnomocnicy
Znajdz nas na Facebook

Mocne wystąpienie Legutki podczas debaty w PE: „Wasi towarzysze polityczni stracili monopol na władzę w Polsce i trudno Wam to zaakceptować!”

Mam wrażenie teatru absurdu! UE przechodzi przez największy w swojej historii kryzys - niektórzy twierdzą, że śmiertelny - mamy Brexit, imigrację, euro, coraz mniej demokratyczny sposób podejmowania decyzji, a Wy organizujecie debatę o Polsce. Z jakiego powodu? Wasi towarzysze polityczni stracili monopol na władzę w Polsce i trudno Wam to zaakceptować! — mówił prof. Ryszard Legutko w czasie debaty PE o Polsce.

Europoseł przypomniał, że gdy poprzednia ekipa rządząca sprawowała władzę, „robiąc okropne rzeczy”, krytycy rządu PiS byli wtedy zachwyceni. Dodał również, że autorzy rezolucji mają „gigantyczne uprzedzenia”.

Jak traktować zarzut, że minister środowiska zmienił skład ciała doradczego? Czemu w ogóle o tym piszecie? Minister nie może zmieniać składu doradczego? Ma pytać Was o zgodę? To jakiś absurd! — stwierdził.

Legutko wyśmiał też domniemane problemy z Puszczą Białowieską i kornikiem drukarzem.

Jak mam traktować uwagi o zmianie kodeksu postępowania karnego, gdzie pada stwierdzenie, że naruszona została zasada domniemana niewinności? To bzdura, tego nie ma! Trzeba złej woli, by pisać taki absurdalny dokument! — dodał profesor.

Polityk PiS odniósł się także do sprawy sporu o media. W jego ocenie w najnowszej historii Polski nie było tak szerokiej oferty medialnej, jaka jest teraz.

Czemu Wam to przeszkadza? Kieruje Wami głębokie uprzedzenie do rządu polskiego - jesteście państwo organicznie niezdolni do zaakceptowania faktu, że mogą istnieć rządy i partie, które są pluralistyczne — mówił Legutko.

Europoseł nawiązał do podstawy prawnej, na jakiej KE zajmuje się sprawą Polski. Nazwał ją „asemantycznym bełkotem”. Z kolei zwracając się do Fransa Timmermansa, stwierdził że ucieka od merytorycznej odpowiedzi, zasłaniając się retoryką, a także posługuje się fałszywą rekonstrukcją faktów związanych z Trybunałem Konstytucyjnym.

Zostały opublikowane analizy zlecone przez polski parlament, stworzone przez 15 profesorów prawa. W przeciwieństwie do panów, nie widzę łatwego rozwiązania kryzysu. Ta ekspertyza została przesłana do RE, do KE - byłbym bardzo szczęśliwy, jeśli pan Timmermans odpowie na te wszystkie argumenty - ale na argumenty! — mówił.

Jeśli Pan chce popisywać się swadą cycerońską, to wiem, że Pan potrafi… Ale niech Pan powie w imieniu KE, że to niesłuszne argumenty. Czekam na taką odpowiedź! — dodał Legutko.

Przekonywał również, że nagromadzenie tylu funkcji w ramach jednej instytucji (KE) jest niedopuszczalne.

Cokolwiek byście nie powiedzieli złego o Polsce, to standardy w Polsce są znacznie czystsze niż były. Dające więcej pluralizmu nie tylko wobec tego, co mówicie tutaj, ale niż w wielu innych krajach UE — zakończył.

Powrót na górę